YEDEK PARÇA

Orijinal Yedek Parça Nedir ve Kullanım Avantajları;

Birbiriyle uyum içinde çalışan parçalar bir araya getirilerek komponentler bunlarda bir araya getirilerek makinalar oluşturulur.
Örneğin İş makinalarında ekskavatörleri göz önüne alalım. Ekskavatörler; güç üretimi için motor, motor gücünü hidrolik olarak diğer sistemlere aktarmak için hidrolik pompa, makinanın yürümesi için yürüyüş takımları, kazma ve koparma v.b. işleri yapmak için ise arm, boom, kova ve silindirler den oluşur. Aslında bütün bu sistemler yakıtın yanmasıyla elde ettiğimiz gücün işe dönüştürülmesi için tasarlanmıştır.

Nasıl mı? Sisteme daha detaylı bakalım isterseniz; piston üzerinde yakıtı patlatarak oluşturduğumuz gücü motor krankına aktarırız, krankın aldığı bu gücü dönme hareketiyle hemen önünde bağlı olan hidrolik pompa şaftına aktarırız. Hidrolik pompa dönmeye başlayarak hidrolik yağda bir basınç oluşturur ve bu basıncı valfler ve hidrolik hortumlar aracılığıyla makinanın yürümesi için yürüyüş grubuna, kazı ve sökü yapmak içinse arm boom ve kova silindirlerine iletiriz.

Sistemin mantığı basit ama markaları marka yapan, bütün bu ekipmanları en uzun ömürlü ve en uygun fiyatla müşteriye sunmaktır. Elbetteki bu, çok ciddi araştırmalar ve teknoloji sayesinde elde edilir. Dünyada birkaç işmakinası firması makinasının bütün aksamını yedekparçasına kadar tasarlar. Bunlardan biride Komatsu’dur.

Komatsu cirosunun çok ciddi bir kısmını Ar-ge çalışmalarına ayırır ve iş birliği yaptığı firmaların tamamı konusunda Dünya lideridir. Örneğin makinasında tasarladığı ve kullandığı keçeler genellikle Nok tur. Nok konusunda dünya lideri firmalardandır. Bu örnek dahi Komatsunun Kalite için kısa vadeli maliyetten kaçmadığını gösterir. Ürünleri ucuz üretmek zor değildir. Kullandığınız malzemeleri düşük kalite kullanarak maliyetleri çok aşağılara çekebilirsiniz. Ama müşterinize kaliteli bir ürün sunamaz ve büyük marka olamazsınız.

Neden Orijinal Yedek Parça; Makinayı meydana getiren parçalar imalat aşamasından önce en ince ayrıntısına kadar tek tek tasarlanır.

Bu parçalar tek başına çalışmadığı için mutlaka eş çalışacağı parçalarla birlikte tasarlanmak zorundadır.

yan-sanayi-yatak-kullanılmış

Yan Sanayi Yatak Kullanılmış

Örneğin motor kısmında kranka bakalım; Piston, piston kolu aracılığıyla kranka bağlanır ve piston kolu krank üzerinde çalışır.Eğer biz piston koluyla krank arasına yataklamalar koymasaydık piston kolu ve krank birbirine sürterek çok kısa sürede aşınacak ve bunları değiştirmek zorunda kalacaktık.

Ama yataklamalar kullanarak bu maliyetlerden kurtuluruz. Üretici firma hangi parçanın daha önce aşınması kırılması veya kopması gerektiğini hesaplamak ve tasarlamak zorundadır. Parçaların hangi özellikte olması gerektiğini ancak firmanın kendi bilgisindedir.

yan-sanayi-valf

Yan Sanayi Valf

Bununla beraber dişlileri örnek alalım. Hangi dişliye ne kadar gücün veya darbenin geldiğini üretici firma bilir ve o dişlileri buna göre tasarlar. Yan sanayi olarak imal edilen bir dişlinin yüzey sertliğini çok veya az olması onun dayanıklı olduğu anlamına gelmez. Eş çalışacağı dişlilerin birbirini bozmaması gerekir ve özelliklerini üretici firma bilir. Anlaşılması için, plastik dişli kullanılması mecbur olan bir yerde bu dişliyle birlikte çok sağlam ve dayanıklı olan çelikten yapılan bir dişli kullanalım. Dişliler çalışmaya başladıktan kısa bir süre sonra daha yumuşak olan ve plastikten imal edilen dişli parçalanacaktır. Ama her iki dişliye plastikten imal ederseniz sistem çalışmaya devam edecektir. Örnekleri çoğaltmak mümkün. Yedek parçanın o anki fiyatını değil, kullanım ömrü boyunca maliyeti dikkate alınmalıdır.

res3Yan sanayi ürün satan parçacıların sizlere hazırladığı listelerde parçanın yanında yazan; ithal, yerli, Japon gibi ifadelerinde hiçbir önemi olmadığı bu bilgiler ışığında görülmektedir.

Komatsu yedek parçaları, Temsa Global ve Komatsu garantisi altındadır. Aldığınız yedek parçayı yetkili servisimizde taktırdığınız takdirde işçilik ve parçadan dolayı diğer aksamlara gelecek hasar da bedeline bakılmaksızın garantimiz altındadır.

Komatsu alttakım parçaları, Komatsu Mühendislik Standartlarına uygun olarak yüksek kalitede tasarlanır ve geliştirilir. Komatsu, ürettiği tüm aşınma parçalarının sertliği ve uyumunu bir bütün olarak değerlendirir ve üretir. Bu özellik orijinal Komatsu yürüyüş takımlarını rakiplerinden daha üstün kılmaktadır.

Çelik Zincir Baklaları
Manganezli çelikten üretilen zinManganezli çelikten üretilen zincir baklaları ısıl işleme tabi tutularak sertleştirilir ve aşınmalara dayanıklı hale getirilir.

Cer Rimi
Komatsu tek parça ya da parçalı tipte döküm cer rimleri imal eder. Silikon manganezli çelikten imal edilen, sertleştirilmiş dişlilerden oluşan her iki tip cer rimi, darbelere ve ağır çalışma şartlarına karşı dayanıklıdır.

Pabuçlar
Tek tırnaklı, üç tırnaklı, offset ve bataklık tipi pabuçlar sizin çalışma şartlarınıza uygun şekilde tasarlanır. Her bir pabuç tipi en iyi çelik alaşımdan üretilir ve ısıl işleme tabi tutularak aşınmalara karşı dirençli hale getirilir

İstikamet Tekeri
Bilgisayar destekli tasarlanan ve üretilen istikamet tekerlerinin sürekli ve dengeli çalışması sağlanırken aşınma süreleri arttırılmıştır. Yüzey sertliği 52-60 HrC arasında olup derinliği istikamet tekerinin boyutuna göre 3-5 mm dir.

Zincirler
Komatsu, kuru ve yağlı tip olarak 2 çeşit zincir sunar. Her iki tip zincir kolayca takılabilir ve sökülebilir. Yağlı tip zincirlerin birçok faydası vardır. İç kısımda yağlama yaparken, dışarıdan yabancı madde girişini engeller.Burç ve pim aşınmasını azaltır,cer rimi dişlerine koruma sağlar.

 

Pimler ve Burçlar
Komatsu zincir pimleri ve burçları özel kompozit bir çelikten imal edilmiştir. Yüzeyleri ve gövdeleri aşınmalara ve darbelere karşı dayanıklıdır. Pimler ve burçlar hassas işlenmelerinden dolayı birbirleriyle mükemmel bir uyum içinde çalışırlar.

 

Makaralar
Komatsu makaralar ısıl işleme tabi tutulmuş iki parçalı dövme çelikten oluşur. Yüzey sertliği 53-60 HrC olup orta delik sertliği 40 HrC dir. Yuva ve göbek kısmı demir dökümden hassas işlenerek imal edilmiştir. Burçların yüzeyi, deformasyona ve sürtünmeye dayanıklı çelikten yapılmıştır. Millerin sertliği 60 HrC dir. Aşınmaya karşı dirençlidir, üstün yağlama özelliğine sahiptir, üzerindeki keçeler yağı içerde kiri dışarda tutar.

 

sol_res_1

YAĞ FİLTRESİ

Özellikleri ve Faydaları

 • Maksimum süzme kapasitesi : Sentetik filtrelere göre 3 kat daha fazla süzme özelliği,
 • Uzun ömür: Yağın geçtiği kısımdaki sıralı diskler kurum ve tortuyu tutarak daha iyi ve daha uzun bir işleyiş için tam filtreleme sağlar,
 • Dayanıklılık : Selüloza göre daha güçlü çok katmanlı sentetik yapı,
 • Soğuk motorun ilk çalışmasında daha iyi koruma,
 • Etkili filtreleme : Komatsu tasarımı yeni merkezi kanal sayesinde düşürülen akış direnci, motor aşınmalarını %50 ye kadar azaltır,
 • Muadil filtrelerin ve orijinal filtrelerin dış görünüşleri benzer olabilir ancak iç yapıları tamamen farklıdır.

sol_res_2

YAKIT FİLTRESİ

Komatsu motorlarda yer alan Common Rail yakıt enjeksiyon sistemi (CRI) nitrojen oksit salınımını engeller ve oluşan kurumları tutar.Tier III motorların ortaya çıkmasıyla, Tier II motorlara oranla nitrojen oksit miktarının %40 azaltılması gerekmiştir.

 • Süzebilme kabiliyeti 2 mikrona kadar olan değerlerde üstün performans gösterebilecek şekilde tasarlanmıştır,
 • Filtre değişimi sırasında yakıt girişini engellemek amacıyla üzerine çıkartılabilir bir kapak yerleştirilmiştir,

sol_res_3

HİDROLİK FİLTRESİ

Komatsu hidrolik filtreler yüksek basınca dayanıklı olarak tasarlanır ve makineler için gereken en uygun filtrelemeyi yaparlar. Hidrolik filtrelemedeki yüksek kalitemiz %100 fiberglas malzemeden yapılmış Ecowhite filtreler tarafından temsil edilir. En önemli faydaları:

 • Daha uzun değişim periyodu : 1000 saat
 • Daha düşük servis süresi
 • %100 fiberglas malzeme sayesinde üstün filtreleme
 • Klasik filtrelere göre daha küçük boyutları sayesinde depolama kolaylığı ve daha az atık oluşumu
 • Tank içindeki yağ seviyesinin üzerinde olduğundan kolayca değişebilir.
motor_yagi_solres
KOMATSU ORJİNAL MOTOR YAĞI


DİZEL MOTOR YAĞI:
Komatsu orijinal dizel motor yağı, aşınmayı azalttığı gibi, yağ ve yakıt sarfiyatını da düşürür.

Özellikleri:

 • Yüksek total baz numarası (TBN) sayesinde motordaki asidin nötralize edilmesini sağlar. Özellikle Türkiye iklim ve şantiye koşullarına uygundur.
 • Zorlu şantiye şartlarında bile optimum yağ basıncı ile motor ömrünü uzatır ve dayanıklılığı artırır.
 • Kurum kontrolü ve yüksek aşınma performansı sayesinde mükemmel motor koruması sağlar.
 • Yüksek termal kararlılığı ile turboşarj ve pistonların ömrünü uzatır, bakım maliyetlerini düşürür.
 • İçerisindeki deterjan katığı sayesinde motorun yanma odasını temiz tutar, kurumu yağın içine dağıtır ve oluşabilecek zararlarıda azaltmış olur.
disli_yadi_solres
KOMATSU ORJİNAL ŞANZIMAN / DİŞLİ YAĞI


ŞANZIMAN/DİŞLİ YAĞI:

Komatsu orijinal şanzıman yağları, şanzımanın yanı sıra, damper, direksiyon, diferansiyel ve kule dönüş şanzımanınıza da mükemmel bir koruma sağlayarak ömrünü uzatır.

Özellikleri:

 • Aşınma ve kontrolsüz sürtünmeyi önemli ölçüde azaltır.
 • Termal şok kaynaklı çatlaklara sebep vermemek için, yanma karşıtı performans gösterir.
 • Fren sistemlerinde iyi kavramamaktan kaynaklanan titreşim ve gürültüyü keser.
 • Son tahrik dişlilerinde aşınmalara karşı ekstra koruma sağlar ve ekipman ömrünü uzatır.
 • Oksidasyon, pas ve korozyon önleyici katık kompozisyonu makinanın ve ekipmanın servis ömrünü uzatır.
 • Dişlilerin metal yüzeylerinde zaman içerisinde oluşabilecek erimeyi, içerisindeki özel kimyasallar sayesinde engeller.

 

hirolik_yagi_solres
KOMATSU ORJİNAL HİDROLİK YAĞI


HİDROLİK YAĞI:
Komatsu orijinal hidrolik yağları, Komatsu hidrolik sistemleri için özel olarak üretilmiştir. Aşınmaya karşı dayanımı artırır, toz ve korozyonu önler.

Özellikleri:

 • Üstün termal ve oksidasyon kararlılığı sayesinde yağ değişim aralıkları uzar, işletme maliyetleri azalır.
 • Artık parçacık oluşumunu en aza indirerek sistemin daha uzun süre temiz kalmasını sağlar.
 • Güçlü aşınma önleyici özelliği ile sistemin verimli çalışmasını sağlar ve arıza duruşlarını an aza indirir.
 • Kolay pompalanabilme ve filtre edilebilmesi, üretim maliyetlerini düşürür.
 • Pompa ve kontrol elemanlarını korur, servo valflerini temiz tutar.
 • Her çalışma koşulunda ekipmanı etkili korur
 • Hidrolik motorlardaki ıslak frenler için en uygun sürtünme katsayısına sahiptir.

 

aks_yagi_solres
KOMATSU ORJİNAL AKS YAĞI


HİDROLİK YAĞI:

Komatsu orijinal hidrolik yağları, Komatsu hidrolik sistemleri için özel olarak üretilmiştir. Aşınmaya karşı dayanımı artırır, toz ve korozyonu önler.

Özellikleri:

 • Üstün termal ve oksidasyon kararlılığı sayesinde yağ değişim aralıkları uzar, işletme maliyetleri azalır.
 • Artık parçacık oluşumunu en aza indirerek sistemin daha uzun süre temiz kalmasını sağlar.
 • Güçlü aşınma önleyici özelliği ile sistemin verimli çalışmasını sağlar ve arıza duruşlarını an aza indirir.
 • Kolay pompalanabilme ve filtre edilebilmesi, üretim maliyetlerini düşürür.
 • Pompa ve kontrol elemanlarını korur, servo valflerini temiz tutar.
 • Her çalışma koşulunda ekipmanı etkili korur
 • Hidrolik motorlardaki ıslak frenler için en uygun sürtünme katsayısına sahiptir.

 

sogutma_suyu_solres
KOMATSU ORJİNAL SOĞUTMA SUYU


HİDROLİK YAĞI:
Komatsu orijinal hidrolik yağları, Komatsu hidrolik sistemleri için özel olarak üretilmiştir. Aşınmaya karşı dayanımı artırır, toz ve korozyonu önler.

Özellikleri:

 • Üstün termal ve oksidasyon kararlılığı sayesinde yağ değişim aralıkları uzar, işletme maliyetleri azalır.
 • Artık parçacık oluşumunu en aza indirerek sistemin daha uzun süre temiz kalmasını sağlar.
 • Güçlü aşınma önleyici özelliği ile sistemin verimli çalışmasını sağlar ve arıza duruşlarını an aza indirir.
 • Kolay pompalanabilme ve filtre edilebilmesi, üretim maliyetlerini düşürür.
 • Pompa ve kontrol elemanlarını korur, servo valflerini temiz tutar.
 • Her çalışma koşulunda ekipmanı etkili korur
 • Hidrolik motorlardaki ıslak frenler için en uygun sürtünme katsayısına sahiptir.

Videoyu izlemek için tıklayınız

Videoyu izlemek için tıklayınız

Videoyu izlemek için tıklayınız

Videoyu izlemek için tıklayınız

 

 

 

 

 

 

 

Tırnak Sisteminin Özellikleri

ozellik1Güçlü

Kmax, mukavemet arttıran mükemmel bir şekle sahiptir. Pürüzsüz yüzeyi, üzerinde gerilim oluşmasına engel olur. Adaptör ucu şoklara dayanıklı olacak şekilde özel olarak tasarlanmıştır. Kmax, bu özellikleri sayesinde hem ince hemde güçlüdür.

ozellik2

Keskin

Kmax kendine özgü bir keskinliğe sahiptir.Adaptörler yuvarlak bir şekle sahipken ince tırnaklar kovadan ileriye doğru etkili olarak uzanır.Adaptör ve tırnak birleşimi çok düzgündür. Bu özellikler kovanın yüke kolayca dalmasını ve yükün kolayca kovadan boşaltılmasını sağlar.

ozellik3Kullanım Kolaylığı

Kmax’a özel bağlantı elemanları güvenli bir kilitleme sağlar. Ağır çekiç darbelerine gerek duyulmadan basit bir pimle adaptöre elle takılabilir. Kilitleme sistemi kapı mandalına benzer bir düzenek tarafından emniyetli hale getirilmiştir.Tırnakların kolayca değiştirilmesini sağlayan kilit sistemi ile zamandan ve paradan tasarruf edersiniz.

Tırnak İç Yapısı
ic_yapi_1

 

 

Yumuşak geçişler yükün basıncını azaltır.

Tırnaklar adaptör ucuna sıkıca sabitlenmiştir.

Çelik kilit aşırı yüklere dayanıklıdır. Yatay kilit yuvası adaptör ucundaki gerilimi azaltır.

ic_yapi_2
Genel Amaçlı Düşük Aşınma
genel_amac_1Ağır Hizmet Sınıfı (Ekskavatör)
RC-B

Ekskavatörler için hazırlanan RC-B tipi tırnaklar, malzemeyi kırarak adaptörü koruyan uzatılmış bir takviyeye sahiptir.
Bu tırnakların bir tarafı zemin özelliğine bağlı olarak fazla aşınmışsa, ters çevrilerek diğer tarafı da kulanılabilir.

genel_amac_2Genel Hizmet Sınıfı (Ekskavatör)
SYL-B

Genel amaçlı ve özellikle hafriyat çalışmasında, SYL-B tipi tırnakların kullanılması tavsiye edilmektedir. Bu tırnakların bir tarafı zemin özelliğine bağlı olarak fazla aşınmışsa, ters çevrilerek diğer tarafı da kulanılabilir.

genel_amac_3 Ağır Hizmet Sınıfı (Yükleyici)
RP2

Yükleyicilerin özel çalışma biçimlerine göre ideal bir uyum sağlayan RP2 tipi tırnaklar, özellike zemin sıyırma işlerinde kullanılmaktadır.

 

 

Adaptör Çeşitleri
adap_ces_1

 

Bu tip adaptörler, tipik olarak ekskavatörlerde kullanıldığı gibi büyük yükleyicilerde de kullanılabilir.

adap_ces_2

 

Düz adaptör, sıfır silme yaptığından tipik olarak yükleyicilerde kullanılmakla beraber, gerektiğinde küçük ve orta sınıf ekskavatörlerin kovalarında da kullanılabilir.

 

Tırnak Montajı

tirnak_mon_2 tirnak_mon_1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kovadaki tüm tırnakları değiştirmek, yaklaşık 1-2 dakika zamanınızı alır. Diğer pimli tırnakları değiştirmek oldukça uzun sürer ve bu pimler genelde kırılarak yerinden çıkar.

Komatsu dizaynı kilit sistemi

kilit_sis_res

 

Pim Montajı

pim_mon_2pim_mon_1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pimi yuvasına yerleştirdikten sonra, pim başlığını saat ibresi yönünde 90 derece çevirin.
Pimi sökerken ve takarken balyoz kullanmaya kesinlikle ihtiyaç yoktur.
Pimi, 4-5 tırnak değişiminden önce yenilemenize gerek yoktur.

 Ömrü Boyunca Hep Sivri Kalır

pim_mon_3a pim_mon_3b

 

 

 

 

Aralarında 8 fark vardır.

Gücü artıran, Yüksek Dalma Kabiliyeti

pim_mon_4

 

 

 

Bu tırnakların bir tarafı zemin özelliğine bağlı olarak fazla aşınmışsa, ters çevrilerek diğer tarafı da kulanılabilir.

 

 

 

Tırnakların malzeme sertliği

malzeme_sert_res2 malzeme_sert_res

 

KMAX son derece sert malzemeden yapılmış ve de iç sertliği ayarlanarak malzeme kırılganlığı minimuma indirilmiştir.

 

 

 

Tırnakların kullanım oranı

kul_orani_res

Kullanılabilcek makina tipleri

makina_tip_2

Yükleyiciler için > WA250 – WA900 –  KMax uygulamalarına bir örnek

makina_tip_1

Ekskavatörler için > PC150 – PC1250 – %50 aşınma oranı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kovalardaki Adaptör Sayısının Doğru Olarak Hesaplanması

adap_sayi_1a adap_sayi_1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ekskavatörler İçin

Kovanın iç genişliği bölü adaptör genişliğinin 3 katı, artı 1,25. küsuratlı değerleri aşağı yuvarlayın. Örneğin, 5,77 değeri bulduğunuzda bunu 5 adaptör olarak almalısınız.

Yükleyiciler İçin

Kovanın iç genişliği bölü adaptör genişliğinin 3.6 katı, artı 1,25. Küsuratlı değerleri aşağı yuvarlayın. Örneğin, 8.77 değeri bulduğunuzda bunu 8 adaptör olarak almalısınız.

adap_sayi_2 adap_sayi_2a

 

 

 

 

 

 

 

adap_sayi_3

KMax uygulamalarına bir örnek

KMax uygulamalarına bir örnek

Ekskavatörler için tavsiye edilen KMAX tipleri

Tipi Standart/Ağır Hizmet Ağır Hizmet
15 Başlangıç
22,000
Bitiş
34,500
Başlangıç
16,500
Bitiş
25,875
20 34,500 47,700 25,875 35,775
25 47,700 64,800 35,775 48,600
30 64,800 87,800 48,600 65,850
40 87,800 117,200 65,850 87,900
50 117,200 148,300 87,900 111,225
70 148,300 195,400 111,225 146,550
85 195,400 262,600 146,550 196,950
Çalışma ağırlığına göre (lbs)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tırnakları ile yapılan ve sonuçlarıyla şaşırtan testler

test_sonuc

kova_21986 yılından beri iş makinaları sektöründe söz sahibi olan Temsa Global A.Ş. olarak tecrübe ve bilgi birikimiyle Adana kova üretim tesislerimizde; lastik tekerlekli yükleyicilerin WA 250, 320, 380, 430, 470, 500, 600 ve ekskavatörlerin PC 200, 220, 270, 300, 350, 400, 450, 600, 800 modellerinin kovalarını üretiyoruz. Kaliteden ödün vermeden, müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda zamanında teslim ederek doğru kovalar üretiyoruz. Hedefimiz, müşteri memnuniyetini ön planda tutarak kaliteli kovalar üretmek ve ihraç etmek.